onsdag, 20 september 2017

Storlopp vi minns

Skrivet av 
Betygsätt den här artikeln
(3 röster)

Bengt Nilssons MinnesloppCarl-Erik Lindbloms loppEnoch Karlssons Minneslopp| Juli loppet | Najos MinneOrebro Intn'l | Svampen Örebro | TeleBolaget Grand Prix 

 

 

Bengt Nilssons Minneslopp

Bengt Nilsson var Örebrotravets första stora champion och idol. Han tog elva raka championat mellan 1954-1964. Bengt hade fler smeknamn. Det mest använda var nog "Smulle" men han kallades också "Kniven", det senare efter sin speciella körstil. Han kunde ligga framåtlutad i sulkyn, hållla hästen på bettet och samtidigt driva. En finishstil ingen har kunnat efterlikna. Bengts stora stjärna var Inventor (f.1953) som var en av landets bästa hästar på sin tid. Andra hästar var Golden Will, Racke, Harmonius, Tilör och Peter Noon. Bengt Nilssons minneslopp är ett lärlingslopp som sedan 2008 körs i samband med V75 i maj.

 

År Vinnare Körsven Ägare Distans Vinnartid Odds
2002 Crown Livia Guillermo M Cantallops Stig Carlsson 2140 18,4a 9,47
2003 Puck Daro Magnus S Karlsson Christer Levinsson 2140 17,2a 6,58
2004 Cruiser Tilly Jarmo Koskela Heikko Koskela Bygg 2140 16,4a 3,46
2005 First Mack Grocer Ville Karhulahti PIMI i Marsvinsholm 2140 14,8a 3,31
2006 Simb Lucille Roger Persson Grafström, Öhgren & Lundell 2140 15,4a 13,71
2007 Clicquots Sun Rose Martin Åkerlund Stall Sonora 2140 15,7a 9,92
2008 King Forever Johan Untersteiner Susanne & Conny Kindström 2100 14,0a 7,36
2009 King Ville Kenneth Haugstad Marcus & Gösta Gustavsson 2100 14,0a 3,46
2010 Omega Line Admir Zukanovic  B H Konsult  2100  16,6a  22,09 
2011 Kung Keno  Johan A Nilsson  Stall Töisar  2100  16,1a  14,31 
2012 Pay Back Chip  Eric Martinsson  Roland Hansen & Pernilla Kyrk  2100  15,5a  12,67 
2013 Bradley  Nicklas Westerholm  Etoile Ecurie Sweden mfl. 2100  14,7a  1,77
2014 Storm Passage Petter Karlsson Stall Sårk 2100 15,2a 7,93
2015 Lass North Star Rickard Svanstedt Rickard Svanstedt, Toni & Helens HB 1609 12,2a 3,77
2016 Canal Skater Linda Sedström Anna Sedström 2180 14,5 4,69
2017 Urgent Call Oskar J Andersson Easy KB, Uppsala 2100 14,9 5,26

Carl-Erik Lindbloms lopp

En av Örebrotravets största profiler. Calle vann hela 3.461 segrar på 33.448 körda lopp. Calle tog hela 37 championat mellan 1985-2012 varav 17 på Örebrotravet, blev Rikschampion 2005 och 2008.

 

År Vinnare Körsven Tränare Ägare Distans Tid Odds
 2015 Seattle Zet  Ulf Ohlsson  Oscar Berglund Stall BIJO HB, Östersund 2100 14,3a 11,21
 2016 Tripolini V.P.  Jeppe Juel Jeppe Juel Team Juel, Danmark 2100 13,0a 2,89

Gå upp


Enoch Karlssons Minneslopp

Enoch Karlsson var banchef på Örebrotravet under åren 1948-1956 och ordförande i styrelsen 1957-1975. Efter hans bortgång 13 april 1978 beslutades det att ett lopp skulle instiftas för allt han uträttat. Enoch var bland annat med i den byggnadskommitté som hade ansvaret för den nuvarande travbanans tillkomst, byggnader, totohall, restaurang, flera stallbyggnader samt tillbyggnad av sekretariatet. Han var även med vid planeringen av Axevalla. Loppet har haft lite olika utseende genom åren men körs sedan några år för Stoeliten på V75-dagen i maj.

 

År Vinnare Körsven Ägare Distans Vinnartid Odds
1979 Valuable Donut Birger Widell Stall Valetta 2180 18,1 3,00
1980 Una Roy Kaj Widell Stall Backhand & Kaj Widell 2140 18,3 7,82
1981 Jasmine Spin Per Sundberg Yngve Karlsson 2140 18,1 6,15
1982 U.S.Thor Viking Stig H Johansson Stall Valetta & Stall Stock 1660 15,6 1,61
1983 Super Play Tommy Magnusson Stall Super 1640 16,3 1,42
1984 Quiggin Stig H Johansson Stall Traviata 1640 15,8 1,58
1985 Quick Ami Olle Lindqvist Stall Top Spin 1640 16,0 4,59
1986 Baltic Orion Åke Eriksson Hans Sköld 1640 18,0 3,49
1987 Super Piece Jim Frick K-B.Andersson 1640 16,0 2,87
1988 Crowns Victorian Torbjörn Jansson Stall JHT & Josef Eriksson 1660 16,1 5,97
1989 Smoke Puff Jouko Pärssinen Jouko Pärssinen & Stall Red King 1640 16,2 5,99
1990 Jazz Oman Tommy Lövgren Vikhögs Säteri 1660 15,7 6,71
1991 Devons Gait Håkan Arvidsson Höglunda Förvaltning 1660 15,4 7,31
1992 Royaling Tommy Hanné Stall Noli & Stall Oxalis 1660 14,8 4,17
1993 Euros Hans-Owe Sundberg Stall Safir 1640 17,3 1,96
1994 Miss Arriba Åke Lindblom Stall Arriba 1640 16,6 3,81
1995 Mr Spender Olle Goop Johnny & Tony Olsson 1660  14,5  3,94 
1996 Lookout Victory Stig H Johansson Atlantic Invest AB  1660 13,5  1,42 
1997  Gardens Mack  Torbjörn Jansson  Conca d'Oro Bowling Sal  1640  15,4 3,21 
1998  Raging Samantha  Tommy Hanné  Misty Trotting  1660  15,7  1,40 
1999 Lektor Liss  Torbjörn Jansson  Lissäng & Co   1640  16,4  1,29 
2000 Dream Valle OM  Stig H Johansson  Orsi Mangelli & F Filiberto  1660  14,3  1,69 
2001 Super Photo Kosmos  Stefan Melander  Stall T.Z. & Lövis  1660  13,4  1,37 
2002 Champion Dream  Roger Malmqvist  Tommy Hanné Trav  1640  16,0  8,65 
2003 Alfa Eme  Björn Goop  Stall Hilda  1640  15,0a  6,04 
2004 Evita Ås  Åke Svanstedt  Valen AB  2140  15,1a 5,50 
2005 Jacqueline B.  Örjan Kihlström  Anders Lindberg Förpackningar  2140  13,9a  9,30 
2006 Giant Diablo  Örjan Kihlström  Stall Zenith   2140  14,4a  1,20
2007 Zoccer Wadd  Örjan Kihlström  Anders Petersson  2140  14,7a  1,20 
2008 Orchide d'Aunou  Robert Bergh  Robert Bergh Travstall & Ecurie Etoile  2100  15,1a  1,90 
2009 Dame Arrow Björn Goop  Stall Kuce  1609  12,5a  3,80
2010 Vanessa du Ling  Björn Goop  Stall Laseur  2100  13,4a  1,80 
2011 Cleo Nalan  Peter Ingves  Stall Löf  2100  12,8a  20,93
2012 K.L.M.Prelong  Åke Svanstedt  Arvid Kvalen  2100  14,5a 

1,71 

2013 Global Midnight Stefan Söderkvist PBT Trotting 2100 13,3a

41,92 

2014 Mermaid Ås Peter Untersteiner Sollunda Gård 2100 12,8a

5,40

2015 Monas Invercote Erik Adielsson Stall Timotej AB & Ove Berglin 2100 12,1a

6,63

2016 Bethel Hanover Johnny Takter Stall Palema 2100 12,6a 3,67
2017 Indoor Voices Örjan Kihlström Stall AM 2100 12,5a 2,25

Gå upp


Juliloppet

 Juliloppet var från början ett lopp för den högsta klassen. Sedan 2005 är det ett treåringslopp, det första stora loppet för året över kriteriedistansen.

 

År Vinnare Körsven Tränare Ägare Distans Tid Odds
1953 Mac Dillon Göte Nilsson   Heideholms Stuteri 2200 22,4 11,46
1954 Good Boy Ulf Reslow   Skrovenborgs Stuteri 2200 25,0 7,25
1955 Frances Bulwark Sören Nordin Sören Nordin Väsby Stuteri 2100 20,4 1,40
1956 Amigo Uno Swed    Stall Saltvind 2100  21,0 7,10 
1957 Issu des Houlles  Sören Nordin   Väsby Stuteri  2100  21,5  2,31 
1958 King Bunter  Birger Widell   Stall Grappo  1600  21,0  29,03
1959 Clean Sweep Stig Alexandersson    Stall Segerhuva  2100  21,0  5,08 
1960 Janeiro Gösta Nordin   Stall Rollo  1600  20,1  5,58 
1961 Rulle Rappson  Sören Nordin Sören Nordin Stall Rappson 2100  19,2  1,20 
1962 Uffe Kejlstrup  Sören Nordin  Sören Nordin Stall Trotting  2100  21,1  3,93 
1963  Sorina  Rune Johansson  Rune Johansson Stall Engelbrekt  2100  25,9  9,71 
1964  Frances Nibs  Olle Andersson    Väsby Stuteri  2100  21,2  1,35 
1965 Meteore Edin Franzén    Stall Guld 1600  19,9a  4,43 
1966  Paliron  Kurt Molin    Gudrun Uhrzander  2100  20,5  2,85 
1967  Scott Protector Karsten Bauer    Asbjörn Jensen  2100  19,3  1,47 
1968  Golden Will  Berndt Lindstedt    Stall Fyran  2100  20,6  1,41 
1969  Racke  Sören Landin    Stall Tre Stjärnor  2100  21,2  12,51 
1970  Jane Will  Ragnar Pettersson    Stall P  2100  22,3  5,56 
1971  Air Song  Lars Molin    Marianne & Bengt Liliecreutz  1600  17,4a  4,30 
1972  Trocadero  Arne Lundgren    Stall Passad  2100  19,9  7,37 
1973  Lep Star  Uno Swed  Uno Swed Stall Liab  2100  19,0  10,50 
1974  Molnets Broder  Åke Sundberg  Ove Jerström  Stall Storvik  2100  19,9  5,12 
1975  Frances Boy  Sören Nordin    Stall Speed  2100  18,6  2,15 
1976  Big Triple  Leif Berggren    Stall Jet Set  3140  24,2  27,02 
1977  Micko Tilly  Olle Lindqvist  Olle Lindqvist Stall Tilly  2140  17,3  1,27 
1978  Wiretapper  Sören Nordin  Sören Nordin Astrid Nordin  2140  17,7  1,22 
1979  Express Gaxe  Gunnar Axelryd  Gunnar Axelryd Stall Bafata  2140  17,9  1,07 
1980  Express Gaxe  Gunnar Axelryd Gunnar Axelryd Stall Bafata  2140  17,4  1,21 
1981  Laban Laylock  Ulf Nordin  Ulf Nordin Stall Laban  2140  16,9  17,93 
1982 Pay Me Prophet  Karl-Erik Nilsson    Stall Pame  2140  16,6a  15,71 
1983  Ego Bill  Leif Lövgren  Leif Lövgren Matts & Jan Pettersson  2140  15,7a  12,56 
1984  Baron Bunter  Per-Olof Pettersson  Per-Olof Pettersson Stall Melissa  2140  15,9a  3,96 
1985  Pay Me Quick  Stig H Johansson  Stig H Johansson Stall Pieder  2140  15,0a  2,46 
1986  Shatter Way J:R  Leif G Edvinsson  Leif G Edvinsson B Reljanovic & B Lovén  2140  17,0a  2,74 
1987  Speedy Paul  Weine Persson    Stall Julle  3140  19,3  25,89 
1988  Hanzie V.  Karl-Gösta Fylking  Karl-Gösta Fylking Helen Larsson  2140  14,5a  5,11 
1989  Rambrico  Lars Axelsson  Lars Axelsson Thorén, Kjellin & Andersson  2140  15,9a  1,63 
1990 Don Kiwi  Kjell P Dahlström  Kjell P Dahlström Stuteri Kiwi  2140  16,0a  11,13 
1991  Stage Entrance  Anders Lindqvist  Tommy B Sandberg Sandberg & European Trotting  2140  14,2a  16,80 
1992 Atom Knight  Anders Lindqvist  Håkan E Johansson  Johansson & Sävar Hyrtjänst  2140  15,7a 1,82 
1993  J.T.Flying  Göran E Johansson  Göran E Johansson Stall Spil-91  1640  14,9a  13,71 
1994  Market Leader  Stig H Johansson  Stig H Johansson Stall Market Leader  1640  13,1  1,39 
1995 Highest Glory  Lars Erixon  Stig H Johansson Håkan Andersson Åkeri  1640  14,7  3,60 
1996  Carl Otto  Örjan Kihlström  Leif Witasp Storå Rörfirma & Trivselköp  2140  16,0  3,49 
1997  Filiocus Pedro  Erik Adielsson  Terje Pedersen T & E Pedersen  1640  14,0  13,79 
1998  Castor Café  Kajsa Frick  Leif Witasp Jarle Mosshäll Idre Bygg  2140  16,0  4,49 
1999 Rex Daro  Leif Borg  Ralf Jonsson HB Rex Daro  2140  16,1a  24,02 
2000 Lighthouse San Olav Mikkelborg Olav Mikkelborg Stall Tokyo  2140  15,9a  7,42 
2001  Ottilia Hornline  Claes Svensson Claes Svensson Stall Ottilia  2140  15,1a  4,68 
2002 Calvin Capar  Örjan Kihlström  Stefan Hultman Travkompaniet Stall Röd  2140  16,4a  1,61 
2003  Gazza Degato  Tom Horpestad  Tom Horpestad Gard Invest   2140  15,4a  1,81 
2004  Buzzin Fantastic  Björn Goop  Olle Goop Norra Bro Stuteri   2140  17,3a  5,70 
2005  G.Moll  Jorma Kontio  Kari Lähdekorpi Reima Kuisla Stable mfl.  2640  17,3a  1,80 
2006 Victory Sund  Erik Adielsson  Stig H Johansson Hästbussen i Umeå & Anna Näslund  2640  16,2a  2,50 
2007 Sahara Dynamite  Jorma Kontio  Timo Nurmos TNT Stable   2640  16,3a  1,71 
2008 Victor Safir  Carl-Erik Lindblom  Hans Adler Stall Safir  2609  17,1a  6,60 
2009 Oracle  Stefan Melander  Stefan Melander Stall T.Z.  2609  16,9a 5,30
2010 Tryffel  Kenneth Haugstad  Kari Lähdekorpi Granbergs Förvaltning  2609  15,2a  42,11 
2011 Orne As  Torbjörn Jansson  Lars Friberg Stall Brudsporren  2609  16,2a  2,22 
2012 Noble Knight  Örjan Kihlström  Roger Walmann Svensk Reklamfinans  2609  15,5a  4,26 
2013 Carelin  Johan Untersteiner  Roger Walmann Stall Nötskrika & Göran Olovsson  2609  14,6a  2,89 
2014 Al Dente Örjan Kihlström Catarina Lundström Stall Sting 2609 14,5a 1,53
2015 Timbal Robert Bergh Robert Bergh Stall Gaffelby 2609 17,2a 1,20
2016 Super Nice Torbjörn Jansson Sten O Jansson Ann-Marie Jansson & Håkan Kilgren 2609 13,6a 8,76
2017 Born Unicorn Erik Adielsson Stefan Melander Stall T.Z. 2609 14,4a 2,52

Gå upp


Najos Minne

En av Örebrotravets största stjärnor genom tiderna är Najo som vann både Kungapokalen och Derbyt för ägande Ingemar Pettersson, då bosatt i Vretstorp, körd och tränad av Rune Johansson vid Örebrotravet. Familjen Pettersson som ägde Najo är generösa sponsorer av loppet och har också som ett vandringspris donerat den pokal Najo vann i Kungapokalen. Pokalen tillfaller den ägare vars hästar har tagit två inteckningar.

År Vinnare Körsven Tränare Ägare Distans Tid Odds
2002 Technician Björn Goop Björn Goop Stall Bozzini 2140 15,9a 7,39
2003 Frosts Officer Torbjörn Jansson Svante Båth Stall 15 2140 18,1a 2,02
2004 Captain Cook Catarina Lundström Stefan Melander Stall T.Z. 2140 14,5a 14,30
2005  Conrads Comet  Stefan Söderqvist Tomas Eklund Eklund Produktion 2140  16,1a  3,19 
2006  Bambino Banker  Fredrik B Larsson  Erik Svensson Stall Trav I  2140  15,1a  1,92 
2007 Barfine Player  Örjan Kihlström Roger Walmann Niclas Möller & Ribbingelund Gård 2140  18,8a  3,81 
2008 Västerbo Paradise  Kent Knutsson  Kent Knutsson K Knutsson, C & V Svensson  2100  13,8a  1,10 
2009  Knockout Rose  Erik Adielsson  Stig H Johansson Rose Racing Stable  2100  14,2a  2,12 
2010  Dont Wear Pjs  Örjan Kihlström  Roger Walmann Torkil Pedersen  2100  15,5a 1,71 
2011 Mr Picolit Åke Svanstedt  Åke Svanstedt Tourettes AB, L Nevrén, M & U Jansson  2100  13,7a  2,97 
2012  Oasis Bi  Claes Svensson  Stefan P Pettersson Frackstad Lantbruk   2100  14,3a  1,74 
2013 Claes Boko  Erik Adielsson  Stig H Johansson Lekeryd Interiör & Design  2100  14,3a  1,43 
2014 Call Me Keeper Daniel Redén Daniel Redén Stall Zet 2100 13,3a 1,39
2015 Conlight Ås Erik Adielsson Svante Båth Olof Brodin AB & Snogarps Gård AB 2100 14,4a 3,73
2016 Cruzado Dela Noche Björn Goop Stefan Melander Stall Courant AB 2100 11,1a 4,41

Gå upp


Orebro Intn'l

Örebros storlopp för äldre eliten ligger numera fast på V75-dagen i maj.

År Vinnare Körsven Ägare Distans Segertid Odds
2003 Equator Damhus (DK) Knud Mönster Laurids Jensen  3160 15,0 21,50
2004 Count Go Veijo Heiskanen PIMI i Marsvinsholm 3140 16,0 6,50
2005 Max Flukt Kent Knutsson Knutsson, G Lidén och TU:s Försäljnig 3160 14,9 1,40
2006 In Cap'n Gown (DK) Steen Juul Stall Cap'n Gown 3140 15,2 4,40
2007 Finders Keepers Stefan Söderqvist Sikroma Horse 2140 13,3a 5,70
2008 Dude Kemp Jorma Kontio Söderbytorp Konsult 3140 15,6 4,40
2009 Imola November (IT) Lutfi Kolgjini L Kolgjini & Färgprodukter Plym & Co 3160 15,0 8,80
2010 Spring Erom Björn Goop Stall Sten Nilsson 3180 14,2 3,40
2011 Juggle Face Lutfi Kolgjini Lutfi Kolgjini mfl. 3180 13,7 12,39
2012 Spring Erom Björn Goop Stall Sten Nilsson 3180 14,5 7,66
2013 New Line (DK) Åke Svanstedt Kim Andersen & Thomas Christensen 3180 15,2 3,30
2014 Mellby Viking Jorma Kontio Mellby Gård AB 3160 14,3 3,58
2015 On Hold Magnus Jakobsson Warpnäs Stall AB 3180 13,4 24,79
2016 Mellby Viking Jorma Kontio Mellby Gård AB 3180 13,4 3,16
2017 Balfour Kim Eriksson Robert Bergh Travstall AB, Hajom 3140 13,3 4,53

Gå upp


Svampen Örebro

Svampen Örebro är det senaste storloppet på Örebrotravet. Loppet kördes första gången 2011 och är ett insatslopp för 2-åriga hästar.


År Vinnare Körsven Tränare Ägare Distans Tid Odds Förstapris
2011 Dairy Queen Björn Goop Raoul Engblom Engblom Stable 1609 16,6a 11,53 323 000:-
2011 Dreams Take Time Örjan Kihlström Jim Oscarsson Jim Oscarsson Stall 1609 15,6a 3,38 323 000:-
2012 Denim Boko Per Nordström Per Nordström Trav 1609 1609 14,0a 2,14 300 000:-
2012 Tumble Dust (DK) Erik Adielsson Tomas Malmqvist Stall Tumble Boys - Easy 1609 14,6a 17,11 300 000:-
2013 Elton Attack (DE) Jorma Kontio Tomas Malmqvist Baltic Stable & Tomas Malmqvist 1609 16,0a 13,09 404 000:-
2014 Tunika Björn Goop Tomas Malmqvist Stall Tumble Boys - Easy 1609 14,6a 2,11 471 000:-
2015 Dixi Sisu (NO) Per Nordström Per Nordström Mårtenssons bil i Hörby 1609 14,0a 6,50 505 000:-
2016 Executive Caviar Björn Goop Joakim Lövgren Executive Caviar Racing Stable HB 1609 14,3a 13,93 442 000:-

Gå upp


TeleBolaget Grand Prix

Ett fyraåringslopp för de bästa 4-åringarna


År Vinnare Körsven Ägare Distan Segertid Odds
2006 Roberto Roger Malmqvist Per K Eriksson 2140 17,1a 10,37
2007 Beanie M.M. Torbjörn Jansson Stall Fem mfl. 2140 15,8a 4,06
2008 Sahara Dynamite Jorma Kontio TNT Stable mfl. 2100 17,0a 2,23
2009 Nu Pagadi (DE) Erik Adielsson Detlef Tappe 2100 14,3a 1,10
2010 Melton Kronos (IT) Torbjörn Jansson Scuderia Guida 2100 14,0a 3,70
2011 Hard Cider (US) Per Lennartsson L.G.J.Invest 2100 13,4a 1,80
2012 Occhione Jet (IT) Erik Adielsson Paolo Corrado 2100 12,8a 2,10
2013 Standout Ulf Ohlsson Stefan T.Z. Melander & Junge Trav 2100 13,9a 1,77
2014 Corky Erik Adielsson Stall Corkad 2100 13,5a 1,26
2015 Volstead Örjan Kihlström Stall TZ 2100 14,8a 1,38
2016 Uncle Lasse Örjan Kihlström Stall TZ 2100 12,6a 1,15

Gå upp

 

Läs 13234 gånger Senast ändrad fredag, 11 augusti 2017 11:40
Mer i denna kategori: « Banrekord Historik »

Annons - Sponsorer

Våra samarbetspartners

ab_karl_hedin.jpgabro.jpgbeijer.jpgelon.jpgepos.jpgica-parken.jpgkaka.jpgkorvbrodsbagarn.jpgmalar_energi.jpgmartenssons_bil.jpgmartin_servera.jpgna.jpgnarkefrakt.jpgnarkes.jpgnya_blomstertid.jpgreklamproffsen.jpgscandic.jpgstallpartner.jpgswerock.jpgtelebolaget.jpgab_karl_hedin.jpgabro.jpgbeijer.jpgelon.jpgepos.jpgica-parken.jpgkaka.jpgkorvbrodsbagarn.jpgmalar_energi.jpgmartenssons_bil.jpgmartin_servera.jpgna.jpgnarkefrakt.jpgnarkes.jpgnya_blomstertid.jpgreklamproffsen.jpgscandic.jpgstallpartner.jpgswerock.jpgtelebolaget.jpg