onsdag, 20 september 2017

Provlopp - nu på onsdagar

Skrivet av 
Betygsätt den här artikeln
(69 röster)

Klicka på datumet nedan för att se aktuell provloppslista

Onsdag 21 september

 Provlopp körs onsdagar om inget annat meddelats.

Anmälan tisdag samma vecka senast kl 10:30, tel: 019-20 88 00.

Efteranmälan debiteras med 75 kr.

 

Följande provlopp körs om det anmäls minst tre hästar:

Lopp delas vid behov.

Lopp 1, kl 9:45: Fri fart, 1609 m, autostart.

Lopp 2, kl 10:05: Fri fart, 2140 m, voltstart.

Lopp 3, kl 10:25: Fri fart för hästar med max 40.000 kr insprunget. 2140 m, voltstart.

Lopp 4, kl 10:45: 1,24-tempo, 2140 m, voltstart.

Lopp 5, kl 11:05: 1,26-tempo för ostartade och 2-åringar, 2140 m, voltstart.

Lopp 6, kl 11:25: 1,35 - 1,28 tempo, för 2-åringar och kallblod, 2140 m, voltstart.
 

Vid fortkörning bestraffas:
A/ Den som vinner loppet (eller är först efter ett varv i sådana lopp).
Bestraffning ska/kan också utdelas till:
B/ Den som utanpå ledaren uppenbart pressat upp farten.
C/ Den som på annat sätt drivit upp tempot på ett uppenbart sätt eller saboterat loppet.
Bötesbeloppet är 100 kr per överskriden sekund.
Tävlingsledaren har rätt att efterskänka straff för den som vunnit lopp (§ A ovan) om denne inte i väsentlig mån bidragit till att uppsatta tider underskridits.

För att häst ska få deltaga i provlopp krävs: att serviceavtal tecknats med Örebrotravet eller Fornaboda travbana att den som ej tecknat serviceavtal erlägger 150 kr per start (drages via STC´s avräkning) att häst är försedd med tilldelad vojlock


Resultat provlopp 20 september

Lopp 1. 1609 auto. 6 st.
1. M.T.James - Lars Friberg 15,1.
2. Taneridi Oro.
3. Zenit Karsk.
M.T.James från start till mål. 500 m 16,2, 1000 m 16,0, sista 500: 14,3.
Varvet kvar i rygg: Running Bear M.S., Taneridi Oro, Zenit Karsk, Wille´s Zonyx.

 

Lopp 2. Fri fart. 7 st.
1. Donovan Boko - Tobias Modig. 18,6.
2. Wille´s Ametist.
3. So Bear.
Donovan Boko från start till mål. 500 m 27,2, 1000 m 22,6, sistra 500: 13,5.
Bakom Wille´s Ametist, Easter Beer, So Bear, Sundara, Agaton Knox, Red Fusion.

 

Lopp 3. Tempo 1.24. 9 st.
1. Valnes Ina - Kent P Gustavsson. 21,5.
2. Caddie Miranda.
3. Announcement.
Announcement öppnar 500 m på 27,6, 1000 m 26,0, sista 500: 16,0
Utvändigt ligger Valnes Ina, bakom Perfect Dulc med ? utv., sedan Zeroxita med Smilelikeecrocodile utv.

 

Lopp 4. 2-åringar. 7 st.
1. Invite Boko - Juhani Partanen.
2. Comyen J.P.
3. Judit Doc.
Varvet kvar: Invite Boko, Suppressing Fire, Danois Simoni med Comyen J.P. utv., sedan Judit Doc, Miss Kjella, Linnea Bellisimo.
Sista 500: 19,0.

Resultat provlopp 13 september

Lopp 1. 1609 auto. 6 st.
1. Cinnamon Prince - Kenneth LT Nilsson 14,8.
2. Canterbury.
3. Donovan Boko.
Donovan Boko öppnar 500 m på 15,4, 1000 m 16,7, sista 500: 13,1.
Varvet kvar på led: Donovan Boko, Cinnamon Prince, Combonumberfive,
Canterbury, Pince Chocolate

Lopp 2. Fri fart. 5 st.
1. Xanthis Brazil - Tobias Modig 17,3.
2. Melvin Pride.
3. Max Pro.
Melvin Pride öppnar 500 m på 17,9, 1000 m 18,0. Sista 500: 15,2.
Varvet kvar: Melvin Pride med Xanthis Brazil och Easter Beer i rygg, sedan Max Pro, Snazzy.

Lopp 3. Tempo 1,24. 12 st.
1. Agaton Knox - Kenneth Gorski. -
2. Gondulk.
3. Global Lexicon.
Vicadi öppnar 500 m på 23,2, 1000 m 23,1, sista 500:20,6.
Varvet kvar: Vicadi med Kessan K. utv, sedan Vaulting med Agaton Knox utv.,
därefter Se Bear med Gondull utv., bakom Pennybridge med Global Lexicon utv..

Lopp 4. 2-åringar. 6 st.
1. High on Life - Tobias Modig 30,1.
2. Lovely Dynamite.
3. Goofy Rick.
High on Life från start tilll mål. 500 m 32,5, 1000 m 32,9, sista 500: 26,4.
Varvet kvar: i rygg Lovely Dynamite, bakom Goofy Rick med Vincitori Indika utv.,
sedan Double Trouble och Cesar Kefir.

Resultat provlopp 6 september

Lopp 1. 1609 auto  7 st.  fri fart
1. Scot Launcher  15,6
2. Xanthis Brazil
3. Rufoli Lung
500 17,0  1000  17,2 
Varvet kvar: Scot Launcher i ledning med Xanthis Brazil utvändigt, Zenit Karsk tredje invändigt, Rufoli Lung andra utvändigt.
Scot Launcher vinner med nos före Xanthis Brazil.

Lopp 2. 2140 Volt   5 st.   fri fart
1.Running Bear M.S.  19,6
2. Quick Nap
Varvet kvar: Running Bear M.S. i ledning med Quick Nap utvändigt. Pine Chocolate i rygg ledaren
Vunnet med nos
500 25,6  1000  23,0  sista 500  17,7

Lopp 3.  2140 Volt 10st   1,24
1.Melvin Pride   21,7
2.Zoccer Dricca
3.Amazing Doc
Varvet kvar: Melvin Pride i ledning med Zoccer Dricca i rygg, Zeroxita utvändigt med Ciggen i rygg.
Vunnet med 2 längder
500 23,1   1000 24,0  sista 500  15,0

Lopp 4.  2140 Volt 8 st 2-åringar 1,35
1.Swift Diva   29,0
2.Catalina S.S.
3.Gino
Varvet kvar: Swift Diva i ledning, på rad bakom Catalina S.S., Hot or Not, Gino
Swift Diva drog undan sista varvet till överlägsen seger.
500  33,4   1000  32,1   sista 500  28,2  

Resultat provlopp 30 augusti

Lopp 1. 1609 auto. 3 st.
1. Black Jack B. - Juhani Partanen. 16,8.
2. Tancredi Orn.
3. Novomaggio.
Black Jack B. från start till mål. 500 m 16,7, 1000 m 16,0, sista 500: 18,8.
Varvet kvar på led: Black Jack B., Tancredi Orn, Novomaggio.

Lopp 2. Högst 40.000 kr. 3 st.
1. Nybys da Vinci - Peter Törnqvist. 18,3.
2. Easy to Like
3. Raj´s Messia.
Nyby da Vinci från start till mål. 500 m 20,7, 1000 m 19,0, sista 500: 18,6.
Varvet kvar: Nybys da Vinci med Raj´s Messia  utv., bakom Easy to Like.

Lopp 3. Tempo 1.24. 6 st.
1. Pastorns Lady - Juhani Partanen. Ingen tid men såg bra ut.
2. Vaulting.
3. Bo C.
Pastorns Lady öppnar 500 m på 27,8, sista 500 16,0.
Varvet kvar: Pastorns Lady med Vaulting bakom, ssedan Beat the Clock med Melvin Pride utv., sedan Bo C, Fiona L.R.

Lopp 4. 2-åringar. 8 st.
1. Announcement - Jimmi Ehlers. 36,6.
2. Gino.
3. Comyen J.P.
Swift Diva öppnar 500 m på 31,7, Announcement 1000 m på 32,0. Sista 500: 29,7.
Varvet kvar: Announcement bakom Comyen J.P med Gino utv., sedan Catalina S.S., Swift Diva.

Resultat provlopp 23 augusti

Lopp 1. 1609 auto. 10 st.
1. Valnes Doris - Juhani Partanen. 13,5.
2. Sheriff Bi.
3. Jet Lini.
Valnes Doris öppnar 500 m på 13,4, 1000 m 17,5.
Varvet kvar: Valnes Doris i rygg Cause I Love You med M.T.Magic Dream utv.

 

Lopp 2. Högst 40.000 kr. 5 st.
1. Tiramisu Doc - Åke Lindblom. 18,1.
2. Mombasa.
3. Definitif Launcher.
Defintif Launcher öppnar 500 m på 19,0, 1000 m 20,1, sista 500: 15,3.
Varvet kvar: Definitif Launcher i rygg Tiramisu Doc med Mombasa utv., sedan Thunder Rick och en galopperande Ciggen.

 

Lopp 3. Tempo 1.24. 10 st.
1. Do it Launcher - Johan Sedström. 21,4.
2. Easy to Like.
3. Fangiodor.
Do it Launcher öppnar 500 m på 18,6, 1000 m 23,0. Sista 500: 15,4.
Varvet kvar: Do it Launcher, i rygg Lilltösen Launcher med Easy to Love utv., sedan Cavani med Fagiodor utv., därefter Vauting merd Wild Jupp utv.

 

Lopp 4. Tempo 1.26. 3 st.
1. Majesty´s Miracle. Fredrik Söderberg. 27,0
2. Kezzan K.
3. Filidor 0´Dyssee.
Varvet kvar: Majesty´s Miracle öppnar 500 m på 34,0, 1000 m 30,6, sista 500: 20,7. I rygg Kezzan K. sedan Filidor dÓdyssee som galopperade 1100 kvar.


Lopp 5. 2-åringar. 5 st.
1. Announcement - Jimmy Ehlers. 30,7.
2. Cesar Kefir.
3. Swift Diva.
Varvet kvar: Cesar Kefir med Announcement utv., i rygg Swift Diva som galopperat, därefter Vincetori Indika, sedan Miss Kjella.

Resultat provlopp 23 maj

Lopp 1. 1609 auto. 4 st.
1. Västerbo Wallet - Tobias Modig. 12,3.
2. Athos Race.
3. Spark Rick.
Spark Rick öppnar 500 m på 13,0, 1000 m 14,0, sista 500: 12,7. Varvet kvar på led: Spark Rick, Västerbo Wallet, Athos Race, Ollisherano.

Lopp 2. Fri fart. 2 st.
1. C.C.Simon (m) - Anna Erixon.
2. Porthos Race.
Portos Race öppnar 500 m på 16,8, 1000 m 15,5,  galopperar 700 m kvar. Sista 500: 16,7

Lopp 3. Tempo 1.24. 10 st.
1. Lady Run - Kent P Gustavsson. 21,4. Dött lopp.
1. M.T.Magic Dream - Lars Erixon. 21,4.
Lady Golden Heart. M.T.Magic Drean öppnar 500 m på 24,9, 1000 m 25,6, sista 500 14,1. Varvet kvar: M.T.Magic Dream i ledning, bakom Lansen S.S. med Zeroxita utv., sedan Lady Run med Lansen S.S. utv., därefter My Moonlight.

Lopp 4. Tempo 1,24. 8 st.
1. Livin Easy - Tobias Modig. 23,3.
2. Wild Jupp
3. Kickan V.O.P.
Wild Jupp öppnar 500 m på 29,3, 1000 m 27,4, sista 500: 18,0. Varvet kvar i rygg: Running Bear M.S., Hercules Boko, Livin Easy, Kickan V.O.P, Prime Hall A.T., No Regrets Trot, Victorias  Secret.

Lopp 5. 2-åringar. 4 st.
1. My Doll - Johan Sedström. 29,2.
2. Global Wildcat.
3. Walerie Vingboons.
Global Wildcat öppnar 500 m på 34,9, 1000 m 34,0. sista 500: 21, Varvet kvar: Global Wildcat med My Doll utv., bakom Je Reve d'Étoile som galopperar som trea i mål. Walerie Vingboons.

Resultat provlopp 17 maj

Lopp 1. 1640 volt. 5 st.
1. Nimbus Tilly - Tobias Modig. 18,3.
2. Västerbo Wallert.
3. Lord Capar.
Nimbus Tilly från start till mål. I rygg Hot Carrot, Västerbo Wallet, Lord Capar, My Open Art. Sista 500: 18,2.

Lopp 2. Högst 40.000 kr. 2 st.
1. Snazzy - Åsa Sjöberg. 25,5.
2. Leon V.D.
Varvet kvar: Leon V.D. med Snazzy utv. 500 m 30,7, 1000 m 27,3, sista 500: 24,0.

Lopp 3. Tempo 1.24. 5 st.
1. Sonja Linnea - Carl-Erik Lindblom. 22,8.
2. Lupin Frazer.
3. Nashville Yankee.
Lupin Frazer öppnar 500 m på 25,7, 1000 m 26,2, sista 500: 14,7. Varvet kvar i rygg Lansen S.S., Sonja Linnea, Nashville Yankee, Valbuena.

Lopp 4. Tempo 1.24. 3 st.
1. M.T.Magic Dream - Lars Erixon. 25,2.
2. Brownie Rick.
3. Pine Chocolate.
Varvet kvar: M.T.Magic Dream med Brownie Rick utv., bakom Pine Chocolate. 500 m 27,6, 1000 m 27,4, sista 500: 22,3.

Resultat provlopp 10 maj

Lopp 1. 2140 m. 11 st
1. Lord Capar (m) - Sofia Adolfsson. 14,3.
2. Volafur.
3. Jas S.S.
Jas S.S. med Quick C.D. utv., bakom Swansea Zet med My Open Art utv. Sista 500; 13,9.

Lopp 2. Tempo 1.24. 10 st.
1. Sprucefields Go On - Mats Karlsson. 21,7.
2. Vensom Broline.
3. Berlioz.
Sprucefields Go On öppnar 500 m på 22,6, sista 500: 17,6.Varvet kvar i rygg Vensom Broline, Berlioz, Prime Hall A.T., Cash Grym, No Regret Trot.

Lopp 3. 2-åringar. 2140 m. 5 st
1. Invit Boko - Juhani Partanen. 34,1.
2. Global Wildcat.
3. Isabell Boko.
Invit Boko från start till mål. 500 m 44,8, 1000 m 373, sista 500: 24,0. På led Invit Boko, Global Wildcat, Isabell Boko, Je Reve dÉtoil, Addiction. Mycket galopper.

Lopp 3. Tempo 1.24. 7 st.
1. Gondul - Anna Isabelle Karlsson. 23,0.
2. Sorella Rick.
3. Gråtorpas Brolle.
Varvet kvar: Penny Jovalley, i rygg Prima Italia med Sorella Rick utv., sedan Gondul, Lansen S.S., Prodige Launcher, Gråtorpas Brolle.

Reslutat provlopp 3 maj

Lopp 1. 1609 auto. 1 st.
1. Raj´s Linda Jo - Micael Lindblom.
35,0. 500 m 32,8, 1000 m 33,3, sista 500: 38,2.

Lopp 2. Fri fart. 3 st.
1. Susanne V.D. - Linda Sedström -
2. Berlioz.
3. Leon V.D.
Berlioz öppnar 500 m på 19,4, 1000 m 20,5, sista 500: 19,6. Varvet kvar på led: Berlioz, Susanne V.D., Leon V.D.

Lopp 3. Tempo 1.24. 7 st.
1. Definitiv Launcher - Linda Sedström. -
2. Campell J.P.
3. Global Lexicon.
Varvet klar: Definitiv Launcher med Ransom Broline utv., bakom Thunder Rick med Lansen S.S. utv., sedan Global Lexicon med Herculus Boko utv. sist Campell J.P. Definitiv Launcher öppnar 500 m på 23,9, 1000 m 23,3, sista 500: 17,5.

Läs 57675 gånger Senast ändrad tisdag, 19 september 2017 11:31

Annons - Sponsorer

Våra samarbetspartners

ab_karl_hedin.jpgabro.jpgbeijer.jpgelon.jpgepos.jpgica-parken.jpgkaka.jpgkorvbrodsbagarn.jpgmalar_energi.jpgmartenssons_bil.jpgmartin_servera.jpgna.jpgnarkefrakt.jpgnarkes.jpgnya_blomstertid.jpgreklamproffsen.jpgscandic.jpgstallpartner.jpgswerock.jpgtelebolaget.jpgab_karl_hedin.jpgabro.jpgbeijer.jpgelon.jpgepos.jpgica-parken.jpgkaka.jpgkorvbrodsbagarn.jpgmalar_energi.jpgmartenssons_bil.jpgmartin_servera.jpgna.jpgnarkefrakt.jpgnarkes.jpgnya_blomstertid.jpgreklamproffsen.jpgscandic.jpgstallpartner.jpgswerock.jpgtelebolaget.jpg