Hallå där...

Vi tog och ringde upp Lennon Bergenihl 16 år som vann sitt första storhästlopp i lördags med travskolehästen Lemon Drop.


  Vi började med den klassiska sportfrågan, hur känns det?
- Tack, det känns bra. Det är ju alltid kul att vinna.

Vad säger du om loppet?
- På förhand trodde jag inte att vi skulle vinna men jag trodde att vi skulle få ett bra lopp och det blev ju bästa tänkbara med rygg på ledaren.

Fick du riktig puls och förstod du att du hade vunnit?
- Ja absolut men jag vet inte om jag riktigt har förstått att jag vann än…

Vad tycker du om Lemon Drop?
- Man kan ju säga att det är min favorithäst på travskolan då det är den som jag kört mest.

Hur började du med trav?
- Det var min pappa som tog med mig på trav, vi bor ju precis intill travbanan. Visserligen var det på publikplats då men sen anmälde jag mig till en kurs på travskolan och på den vägen är det. Intresset fortsatte och jag tog först ponnylicens och sen storhästlicens.

Vad gör du annars idag?
- Jag går naturbrukslinjen med inriktning trav på Realgymnasiet och travutbildningen är på Örebro-Linde Travskola på Örebrotravet.

Vad siktar du på i framtiden?
- Kommer börja med att hitta ett hästskötarjobb i ett travstall men på sikt vill jag bli catchdriver.

Vi säger STORT GRATTIS och fortsatt lycka till / Team Örebro

Foto: Lemon Drop, Lennon Bergenihl, Johannes Karlsson och Romeo Doc (slutade femma i ett annat lopp).
Fotograf: Privat

 

Publicerad måndag 24 februari 2025. info@orebrotravet.se