onsdag, 17 januari 2018

Provlopp - nu på onsdagar

Skrivet av 
Betygsätt den här artikeln
(69 röster)

Klicka på datumet nedan för att se aktuell provloppslista

Onsdag 10 januari

 Provlopp körs onsdagar om inget annat meddelats.

Anmälan tisdag samma vecka senast kl 10:30, tel: 019-20 88 00.

Efteranmälan debiteras med 75 kr.

 

Följande provlopp körs om det anmäls minst tre hästar:

Lopp delas vid behov.

Lopp 1, kl 9:45: Fri fart, 1609 m, autostart.

Lopp 2, kl 10:05: Fri fart, 2140 m, voltstart.

Lopp 3, kl 10:25: Fri fart för hästar med max 40.000 kr insprunget. 2140 m, voltstart.

Lopp 4, kl 10:45: 1,24-tempo, 2140 m, voltstart.

Lopp 5, kl 11:05: 1,26-tempo för ostartade och 2-åringar, 2140 m, voltstart.

Lopp 6, kl 11:25: 1,35 - 1,28 tempo, för 2-åringar och kallblod, 2140 m, voltstart.
 

Vid fortkörning bestraffas:
A/ Den som vinner loppet (eller är först efter ett varv i sådana lopp).
Bestraffning ska/kan också utdelas till:
B/ Den som utanpå ledaren uppenbart pressat upp farten.
C/ Den som på annat sätt drivit upp tempot på ett uppenbart sätt eller saboterat loppet.
Bötesbeloppet är 100 kr per överskriden sekund.
Tävlingsledaren har rätt att efterskänka straff för den som vunnit lopp (§ A ovan) om denne inte i väsentlig mån bidragit till att uppsatta tider underskridits.

För att häst ska få deltaga i provlopp krävs: att serviceavtal tecknats med Örebrotravet eller Fornaboda travbana att den som ej tecknat serviceavtal erlägger 150 kr per start (drages via STC´s avräkning) att häst är försedd med tilldelad vojlock


Provlopp 10 januari

Lopp 1 - 5 startande, 1609 auto fri fart

1.Kimbee Star  16,7  vunnet med 3 längder
2.Variable Launcher
3.Keep it Launcher
500-13,0  1000-16,4
I täten varvet kvar: Kimbee Star, Variable Launcher, Keep it Launcher, My Open Art, Hope of Joy på led på innerspår

Lopp 2 - 8 startande, 2140 volt 1,24

1.Vicadi  22,4  vunnet med många längder
2.Starlight M.L.
3.La Donna Zaz
500-26,9  1000-26,2   s 500-15,7
I täten varvet kvar: Vicadi-Starlight M.L.-La Donna Zaz 10 m lucka till Stewie M.M., So Bear

Resultat provlopp 3 januari

Lopp 1. 2140. Fri fart. 5 st.
1. Manzano - Sven Göthe. 19,5.
2. O.M.Easton
3. Predige Launcher.
Varvet kvar på led: Manzano, O.M.Easton kort galopp på upploppet,Predige
Launcher, Pink Diamond, Majesty´s Miracle.
500 m 20,2, 1000 m 22,5, sista 500:14,8

Lopp 2. Tempo 1.24. 8 st.
1. Lucky Golden Heart - Petter Karlsson. 23,5
1. Billy Jovalley - Roland Bååth. 23,5.
3. Kingen.
Lucky Golden Heart öppnar 500 m på 25,7, 1000 m 27,8, bakom Scoccos
Space med Billy Jovalley utv., sedan Let´s Dance Rick med Cash Grym utv.,
sedan Kingen.

Resultat provlopp 20 december

Lopp 1. 2140. Tempo 1.24. 7 st.
1. Caddie Miranda - Tom Fromell. 21,2.
2. Arnold Scoop.
3. I Like Likes.
Edwin Hess öppnar 500 m och 1000 m på 27,0. Sista 500: 15,0.
Varvet kvar i ledning Edwin Hess, bakom Lucky Golden Heart med Arnold Scoop utv., sedan Symphonie Teemer med I Like Likes utv.,
avslutar Global Lexicon med Caddie Miranda utv.

 

Resultat provlopp 13 december

Lopp 1. 2140. 3 st.
1. Je Reve d`Amour. Fredrik Söderberg 21,4.
2. C.C.Simon.
3. Variable Launcher.
C.C.Simon öppnar 500 m på 26,6, 1000 m 26,2. Sista 500: 16,9.
Varvet kvar: C.C.Simon med Je Reve d`Amour utv., bakom Variable Launcher.

Lopp 2. Tempo 1.24. 5 st.
1. Pink Diamond - Thomas L Nilsson. 24,5.
2. Fiona L.R.
3. Lucky Golden Heart.
Fiona L.R. öppnar 500 m på 25,4, 1000 m 26,8. Sista 500: 21,6.
Varvet kvar: Fiona L.R. med Pink Diamond utv., sedan Carlos Sunshine med Lucky Golden Heart utv., bakom Majesty´s Miracle (2år)

Provlopp 6 december

Lopp 1. 2140. Tempo 1.24. 6 st.
1. Vicadi - Lars Erixon. 20,4.
Öppnar 500 m på 22,2, 1000 m 23,5. sista 500. 16,8.
Varvet kvar på led: Vicadi, Kicken V.O.P., Imaketheheadline, Jennie Jovalley,
Azzaro la Mare, Jalapeno le Soledil.

Resultat provlopp 15 november

Lopp 1. 1609 auto. 5 st.
1. Arold Scoop - Micael Lindblom. 17,7.
2. Öre Scoop.
3. Vallbuena.
Arnold Scoop från start till mål. 500 m 16,3, 1000 m 17,6, sista 500: 18,0.
I rygg Öre Scoop med Dynasty Boko utv., sedan Easter Beer, Vallbuena.

 

Lopp 2. Högst 40.000 kr.
Inställt. Livin Easy och Chartbooker flyttades över till lopp 3.

 

Lopp 3. Tempo 1.24. 5 st.
1. Viktorias Secret - Kennet LT Nilsson 22,0.
2. Oreius Doc.
3. Valleynyia.
Valleynyia öppnar 500 m på 22,0, Livin Easy 1000 m på 22,6, sista 500: 19,9.
Varvet kvar: Livin Easy, Valleynyia, Oreius Doc, Chartbooker, Viktorias Secret.

Resultat provlopp 8 november

Lopp 1. 1609 auto. 4 st. Tät dimma
1. Classic Joy - Tom Fromell.
2. Max Pro.
3. One Direction.
4. Eliza von Otto.
Sista 1000 ca 18,0

Lopp 2. Fri fart. 6 st.
1. Chartbooker - Micael Lindblom. 20,6. Hårt i mål
2. Viper Lavec.
3. Digital Box.
Varvet kvar: Snazzy, Dear Liam, Chartbooker med Viper Lavec utv., sedan
Digital Box, Ciggen. Snazzy öppnar 500 m på 19,9, 1000 m 19,6, sista 500:
22,5.

Lopp 3. Tempo 1.24. 8 st.
1. Arewehavingfun - Micael Lindblom. 21,5.
2. Cisco d`Am.
3. Wild Jupp.
Arewehavingfun hela vägen. 500 m 18,4, 1000 m 22,6, sista 500: 18,3.
Varvet kvar i rygg Cisco d´Am, Wild Jupp, Easter Beer. High on Line, Victorias
Secret. Global Lexicon, Zeroxita.

Resultat provlopp 1 november

Lopp 1. Tempo 1.24. 11 st.

1. Canela Brava - Tobias Modig. 19,0.
2. Cosmo Frazer.
3. Livin Easy.
Canela Brava från start till mål. 500 15,9, 1000 m 21,4, sista 500: 15,2.
Varvet kvar på led: Canela Brava, Cosmo Frazer, ?, Kessan K. sedan Edwin Henna med Easter Beer utv, sedan Vicadi ned Global Lexicon utv.

Resultat provlopp 25 oktober

Lopp 1. 1609 auto. 5 st.
1. Dreamcatcher E.P. - Petter Karlsson. 16,2.
2. Ciggen.
3. Sundbo Korall.
Dreamcatcher E.P. från start till mål. Vann med ca 100 m.
500: 15,2, 1000 m 14,9, sista 500: 19,2.
Varvet kvar på led: i rygg Sundbo Korall, Ciggen, Giggs, Classic Joy.

Lopp 2. Högst 40.000 kr. 4 st.
1. Hercules Boko - Petter Karlsson. 18,5.
2. Pine Chocolate.
3. Livin Easy.
Pine Chocolate öppnar 500 m på 22,0, 1000 m 20,0. Sista 500: 17,0.
Varvet kvar: Pine Chocolate, Livin Easy, Edemma, Hercules Boko.

Lopp 3. Tempo 1.24. 7 st.
1. Rabalder Haga - Tom Fromell. 21,6.
2. Kicken V.O.P.
3. Vicadi.
Rabalder Haga från start till mål. 500 m 23,8, 1000 m 23,1, sista 500: 21,2.
Varvet kvar i rygg Vicadi, High on Life, Kicken V.O.P., Easter Beer, Bäckdalens
Star, Fiora Andover.

 

Provlopp 18 oktober

Lopp 1. 1609 auto. 6 st.
1. Metoria - Linda Sedström. 15,0
2. Man at Work.
3. Quick C.D.
Man at Work öppnar 500 m på 15,5, 1000 m 14,4, sista 500: 14,3.
Varvet kvar: I rygg Metoria, Snazzy, Why Not Sensation, Quick C.D.,
Classic Joy.

Lopp 2. Högst 40.000 kr. 6 st.
1. Figaro Hornline - Jimmi Ehlers. 21,0.
2. Easy to Like.
3. Elin Shot.
Easy to Like öppnar 500 m på 22,3, 1000 m 23,9, sista 500: 16,1.
Knappt slagen. Varvet kvar på led: Easy to Like, Figaro Hornline, Elin Shot,
Ciggen, Prodige Launcher, Paradox.

Lopp 3. Tempo 1.24. 12 st.
1. Vicadi - Lars Erixon. 21,7.
2. Angel Lily.
3. Global Lexicon.
Vikens Beerhunter öppnar 500 m på 19,4, 1000 m 24,3, sista 500: 17,8.
Varvet kvar: Vikens Beerhunter i rygg Vicadi med Angel Lily utv., sedan
May Mayole med Iris di Quattro utv., därefter Firebird Scoop med Valnes Doris utv.

 

Resultat provlopp 11 oktober

Lopp 1. 1609 auto. 4 st.
1. Sheriff Bi - Tobias Modig. 13,7.
2. Lucifer Lane.
3. Sir Doc.
Sheriff Bi från start till mål. 500 m 15,5, 1000 m 14,3.
I rygg Lucifer Lane, Sir Doc, Easter Beer.

Lopp 2. Högst 40.000 kr. 6 st.
1. Pine Chocolate -  Tobias Modig.18,2.
2. Pine Don.
3. Running Bear M.S.
Pine Chocolate från start tillmål. 1000 m 18,4, sista 500: 17,6.

Lopp 3. Tempo 1.24. 8 st.
1. Amazing Doc - Dan Hultberg. 21,6.
2. Mystic W.F.
3. Angel Lilly.
Amazing Doc från start till mål. 500 m 22,8, 1000 m 25,0, sista 500: 17,8.
I rygg Mystic W.F. med Wild Jupp utv, sedan Starlight M.L. med Angel Lilly utv.,
därefter Sandra Tilly med Zeroxita utv, bakom Global Lexicon.


Lopp 4. 2-åringar. 3 st.
1. Judit Doc - Dan Hultberg. 31,4.
1. Kentucky Zun - Per Fromell. 31,4.
3. Quantas Bella.
1000 kvar Judit Doc med Kentucky Zon utv., bakom Quantas Bella.
sista 500: 24,0. Dött lopp.

Resultat provlopp 4 oktober

Lopp 1. 1609 auto. 4 st
1. M.T.James - Lars Friberg. 14,4.
2. Nyby Black Money.
3. Cinnamon Prince.
M.J.James från start till mål. 500 m 16,4, 1000 m 14,5, sista 500: 14,3.
Varvet kvar Nyby Black Money utv., sedan Willés Onyx, Cinnamon Prince.

Lopp 2. Fri fart. 4 st.
1. CikoraFrazer - Sven Göthe. 17,3.
2. Mightiness.
3. Agaton Knox.
Cikora Frazer hela vägen. 500 m 19,4, 1000 m 19,7, sista 500: 15,4.
I rygg Mightiness, Hercules Boks, Agaton knox.

Lopp 3. Tempo 1.24. 9 st.
1. Bo C. - Tom Fromell. it
2. Vicadi.
3. Morning Star M.L.
Vicadi i ledning varvet kvar i rygg Bo C., Morning Star M.L., sedan Sandra Tilly med
Niras Bellaltrix utv. Sista 1000: 1.20,0

Lopp 4. 2-åringar. 3 st.
1. Global Wildcat. - Lars Erixon. 35,3.
2. Masterstep.
3. Quantas Bella.
Global Wildcat från start till mål. 500 m 45,6, 1000 m 34,6, sista 500: 29,8.
I rygg Masterstep, Quantas Bella.

Läs 64385 gånger Senast ändrad tisdag, 09 januari 2018 11:22

Annons - Sponsorer

Våra samarbetspartners

ab_karl_hedin.jpgabro.jpgbeijer.jpgelon.jpgepos.jpgica-parken.jpgkaka.jpgkorvbrodsbagarn.jpgmalar_energi.jpgmartenssons_bil.jpgmartin_servera.jpgna.jpgnarkefrakt.jpgnarkes.jpgnya_blomstertid.jpgreklamproffsen.jpgscandic.jpgstallpartner.jpgswerock.jpgtelebolaget.jpgab_karl_hedin.jpgabro.jpgbeijer.jpgelon.jpgepos.jpgica-parken.jpgkaka.jpgkorvbrodsbagarn.jpgmalar_energi.jpgmartenssons_bil.jpgmartin_servera.jpgna.jpgnarkefrakt.jpgnarkes.jpgnya_blomstertid.jpgreklamproffsen.jpgscandic.jpgstallpartner.jpgswerock.jpgtelebolaget.jpg